Szkolenie dla administracji samorządowej i publicznej. Jakie?

photography of white wall lot

Pojęcie administracji samorządowej obejmuje trzy szczeble:

• gminny
  • powiatowy
  • wojewódzki

Aby działanie struktur było efektywne i zgodne z obowiązującymi normami, pracownicy powinni stale podnosić kompetencje oraz uczestniczyć w skierowanych do nich szkoleniach.

Szkolenie administracja samorządowa – kto podejmuje decyzje?
Żaden urząd, czy to gminny, powiatowy, czy też wojewódzki nie ma samoistnej władzy. Na przykład, na szczeblu województwa samorządowego, organem wykonawczym jest zarząd, który podejmuje uchwały – są one następnie wykonywane przez urząd marszałkowski. Wspólną wartością wszystkich sektorów administracji samorządowej są zasady dotyczące:

• przeciwdziałaniu mobbingowi
  • ochronie danych osobowych
  • etyce oraz poprawności językowej

W niektórych działach sprawna obsługa klienta ma również kluczowe znaczenie, a wszystkie powyższe elementy muszą działać bez zarzutu, aby można było mówić o sprawnej organizacji pracy samorządu z korzyścią dla społeczności.

Przeciwdziałanie mobbingowi i poprawność językowa:
Poprawność językowa w pismach jest wizytówką każdego urzędu, ale nie tylko kwestia ta jest ważna dla osób redagujących dokumenty. Szkolenie pozwoli udoskonalić warsztat pracy także dla osób:

• tworzących treści na stronę internetową urzędu
  • przygotowujących raporty i sprawozdania
  • redagujących pisma do klientów i petentów
  • mających bezpośredni kontakt z obsługą klienta

Poprawność językowa obejmuje:

• ortografię
  • interpunkcję
  • poprawność fleksyjną
  • poprawność leksykalno-składniową
  • pleonazmy
  • zagadnienie najczęściej nadużywanych wyrazów ( czym je zastąpić? )
  • poprawność stylistyczną tekstu

Niepoprawnie użyte sformułowania przez urzędnika mogą być odebrane, jako lekceważące lub mogą prowadzić do zaskarżenia urzędu, czy też samego pracownika urzędu o działania dyskredytujące czy dyskryminujące.

Struktury samorządowe muszą operować poprawnym językiem, ale nie mniej ważnym tematem jest przeciwdziałanie mobbingowi w miejscu pracy. Szkolenie dla administracji samorządowej pozwala zagłębić się w takie zagadnienia jak:

rozpoznawanie mobbingu pionowego i ukośnego; w pierwszym przypadku osoba mobbingująca wykorzystuje silniejszą pozycję kierowniczą, w drugim zaś działania niepożądane dotyczą pracowników w obrębie danej struktury z wyłączeniem osób decyzyjnych.

Pamiętać jednak należy przy tym, że sam mobbing jest zagadnieniem trudnym i nieraz może występować jego połączona forma – mobbing ukośny z elementami mobbingu pionowego ( zwierzchnik daje zielone światło do takiego zachowania, ,,nie widzi” sytuacji, itp. )

Ochrona danych osobowych:
Celem każdej struktury samorządowej lub publicznej jest ochrona danych osobowych zgodna z obowiązującymi przepisami. Wobec tego, że administracja dysponuje ogromną liczbą danych, muszą być zachowane wszelkie normy bezpieczeństwa, zwłaszcza te dotyczące:

• przesyłania danych pomiędzy urzędami
  • zasad bezpiecznego drukowania dokumentów
  • dostępu do danych osobowych tylko osób upoważnionych
  • niszczenie archiwalnych dokumentów zarówno tych w formie papierowej, jak i w postaci plików w komputerze

Administracja samorządowa i publiczna jest strukturą, która podlega surowej ocenie społecznej. Zaniedbania wynikające z niewiedzy lub braku kompetencji niestety nie obligują do braku odpowiedzialności, dlatego szkolenia administracji samorządowej są nie tylko przywilejem, ale niejako obowiązkiem każdego, kto zajmuje miejsce w tego typu sektorze.