Jak skutecznie szkolić się online?

woman writing on notebook

Od czasu wystąpienia pandemii wirusa COVID-19 w 2020 roku większość działań biznesowych przeniosła się do sieci. Każdy, kto tylko mógł zaczął pracować zdalnie, wzrosła liczba transakcji dokonywanych w sklepach internetowych, również dzieci w szkołach podjęły naukę zdalną. W związku z zaistniałą sytuacją pojawiło się pytanie – jak skutecznie szkolić się online? Wiele osób utraciło pracę, a więc normalnym jest, że chcąc konkurować na rynku pracy, zwolnieni pracownicy szukają sposobów na podniesienie swoich kompetencji i kwalifikacji. Czy e-learning to skuteczna metoda na naukę?

Jak skutecznie szkolić się online?

Aby rozpocząć szkolenie za pomocą internetu, dobrze jest przygotować sobie do tego przestrzeń. Oznacza to, abyś ustawił biurko w takim miejscu, którym będzie Ci łatwo się skupić i robić notatki. Złudzeniem jest, że wszystkie materiały są dostępne w sieci, więc nie ma konieczności robienia notatek. Samo notowanie jest formą nauki i przyswajania wiedzy, więc warto sięgać po tą prostą metodę i z niej korzystać.

Do sesji podchodź na zasadzie serii. Możesz skorzystać ze znanej i często stosowanej techniki pomodoro. Działa ona w ten sposób, że przez 50 minut uczysz się i studiujesz, a przez 10 minut masz pełną przerwę, w czasie której odpoczywasz. Ważne jest, aby w czasie przerwy faktycznie odpoczywać, a nie załatwiać w tym czasie inne sprawy czy zajmować się innymi zadaniami. Odpoczynek jest tak samo ważny, jak sesje poświęcone nauce.

Skuteczne i profesjonalne szkolenia online. Sprawdź.

Jeśli zaczną boleć Cię oczy, co się może zdarzyć, wówczas śmiało sięgaj po krople do oczu. Dobrze jest także w czasie przerwy rozruszać ciało, wykonując kilka prostych i podstawowych ćwiczeń. Pomoże Ci to chronić swój kręgosłup przed urazami. Po zakończeniu teorii zadbaj także o praktykę. Wykonaj kilka ćwiczeń wymagających wiedzy, jaką właśnie przyswoiłeś. Stosowanie wiedzy w praktyce jest kolejnym doskonałym sposobem na jej utrwalenie. Praktyka i ćwiczenia o wiele skuteczniej stymulują mózg, niż samo słuchanie, czytanie czy oglądanie materiałów video.